KATTUNGER!




(N) HAKRILAS CARLOS SANTANA! (Kull 3)




Født: 27.04.2009


Død: 08.11.2010


Far: SC (N) Hakrilas Aros


Mor: IC (N) Nordlæningen's Ariel Corvette


27.04.2009 var nok en venttid over, og denne gangen var det Ariel Corvette som ventet kattunge. Vi hadde vært til veterinæren og tatt røntgen av henne, og vi visste at det ble bare en kattunge.

Corvette var frisk og rask under hele svangerskapet, og hun spiste kjempegodt. Dagene sneglet seg saaaakte mot dag 63, men Ariel Corvette var like frisk og rask, og hun hadde ikke tenkt å føde på dag 63, og heller ikke på dag 64 slik som sist gang. Kattungen var veldig aktiv, og sparket og rørte på seg, og det var vi kjempeglade for!:)

Fredag 24.04.2009 kom, og det nærmet seg helg. Corvette viste ingen tegn til å føde. Hun var slappere, og sov mere. Jeg ringte veterinæren vår, og de sa hvis ingenting hadde skjedd innen mandag morgen, måtte vi komme innom med Corvette for å ta en ultralyd. Søndag 26.04.09 kom, og vi oppdaget plutselig en liten slimpropp som hang ut av Ariel Corvette. Vi tenkte: "Endelig! Nå er vel fødselen i gang snart!" Nå nei! Det var den ikke. Ariel Corvette like frisk og rask!:) Da vi la oss søndag kveld, var det ingenting som tydet på at Ariel Corvette tenkte å føde noen kattunge den natten.

Mandag 27.04.2009 kjørte vi innom veterinæren med Ariel Corvette, og veterinæren tok ultralyd av henne. Han så med en gang at kattungen var stor, og siden det var en kattunge, ville fødselen evt ta lang tid, og i verste fall kom ikke kattungen til å greie seg. Alt så normalt ut på kattungen, og vi fikk time kl.15.00 samme ettermiddag til å ta keisersnitt på Ariel Corvette.

Kl.14.40 mandag 27.04.2009 satte vi kursen til veterinæren nok en gang, og vi var spente på på hvordan dette ville gå. Vi visste jo at det var en kattunge, men vi var likevel spente på kjønnet. Kl.15.00 tok de i mot Corvette, og gjorde henne klar til å ta keisersnitt på henne. Min mann og jeg satt på venteværelset og ventet. Minuttene sneglet seg saaakte avgårde for beskjeden om at keisersnittet var over. Like etter kl.15.15 kom dyrepleieren ut og sa at en stor velskapt hannkattunge var født, og like etter hørte vi hans stemmeprakt fra operasjonssalen!:) Alt hadde gått kjempebra, og kattungen var frisk og rask!:) Navnet på den lille er (N) Hakrilas Carlos Santana!:)

Etter en stund fikk vi komme inn på operasjonsstuen hvor Carlos og Corvette befant seg. Veterinæren la Carlos til puppen til Corvette, slik at han fikk prøve å amme. Han fikk i seg litt melk, men ikke så mye. Vi fikk se det lille underet for første gang, og han VAR stor ja!:) Alt hadde gått bra med keisersnittet, og Corvette ble samtidig sterilisert siden dette var hennes 2. keisersnitt. Vi fikk beskjed om å ha lille Carlos inntil huden vår, for å holde ham varm og tørr. Jeg tok ham inn under klærne mine, og la ham intil brystet, og holdt ham varm og tørr. Gejett om vi fikk masse oppmerksomhet av folk som satt på venterommet? Alle som satt der ville se den lille nyfødte hjerteknuseren som var nettopp var kommet til verden!:) Corvette lå i transportburet og sov, for hun var ennå bedøvd av narkosen hun hadde fått.

Vel hjemme igjen var de andre kattene våre veldig nysgjerrig på hva vi kom hjem med, og de forstod det var noe. Vi la Corvette på et pledd, og gikk i gang med å få Carlos til å suge av patten hennes, og det gikk bra!:) Carlos fattet fort hva han skulle gjøre, og vi lot ham ligge ved mamma Corvette for å holde varmen, og fordi at Corvette skulle lære seg å kjenne sønnen sin!:)

For det meste lå Corvette og sov om ettermiddagen, og vi fikk Carlos til å drikke melk flere ganger den samme ettermiddagen. Corvette hadde ikke følelse i bakbeina, fordi hun hadde fått epidural under keisersnittet. Da hun begynte å våkne til liv, ville hun ut å gå, men det ble et mislykket forsøk. Corvette begynte også å vise interesse for sønnen sin, og hun slikket ham ren. Det var først ca.kl.01.30 på natten at Corvette kunne gå noenlunde normalt igjen!:) Vi fant ut at vi skulle gi henne eggeplomme, og det gikk ned på høykant!:) Hvis Carlos pep var hun snart tilbake i fødekassen for å se om han hadde det bra!:)

Kl.03.30 var Corvette i bra form igjen, og hun tok seg kjempebra av sin nyfødte sønn. Da fikk min mann og jeg også noen timer på øye før vi stod opp igjen.

Det første Corvette tenkte på da vi stod opp var: MAT!:) Hun fikk eggeplomme, og tunfisk, og det gikk ned på høykant!:) Hvis Carlos pep, var hun fort tilbake til fødekassen for å gi ham melk, og for å vaske ham!:) Corvette var også denne gangen en kjempeflink og super kattemamma, og hun var veldig tålmodig og sosial, og lille hjerteknuseren utviklet seg til å få et fantastisk gemytt han også!:)


<

VEKT PÅ (N) HAKRILAS CARLOS SANTANA / C LITTER

Carlos
Fødselsvekt 118 g
Day 1 130 g (+12g)
Day 2 144 g (+12g)
Day 3 166 g (+22g)
Day 4 180 g (+14g)
Day 5 198 g (+18g)
Day 6 214 g (+16g)
Day 7 226 g (+12g)
Day 8 232 g (+6g)
Day 9 246 g (+14g)
Day 10 262 g (+16g)
Day 11 276 g (+14g)
Day 12 290 g (+14g)
Day 13 294 g (+4g)
Day 14 312 g (+8g)
Day 15 332 g (+22g)
Day 16 340 g (+8g)
Day 17 350 g (+10g)
Day 18 368 g (+18g)
Day 19 372 g (+4g)
Day 20 382 g (+10)
Uke 3 Day 21 398 g (+16g)
Day 22 410 g (+12g)
Day 23 420 g (+10)
Day 24 432 g (+12g)
Day 25 450 g (+18g)
Day 26 460 g (+10g)
Day 27 468 g (+8g)
4 uker Day 28 482 g (+14g)
5 uker 580 g (+98g)
6 uker 690 g (+100g)
7 uker 890 g (+200g)
8 uker 990 g (+100g)



Mer info, og ikke minst bilder, finnes her.


BILDER FRA FØDSELEN




Corvette på benken hos veterinæren før keisersnittet!




Livmoren til Corvette der lille Carlos lå!:)




(N) Hakrilas Carlos Santana nyfødt, og bare noen sekunder gammel!:)




Carlos veide 118 gram da han kom til verden, og her holder de på å få ham tørr!:)




Carlos nyfødt og noen sekunder gammel!:)




Carlos nyfødt, og noen minutter gammel!:)




Carlos ligger inntil puppen til mamma Corvette for første gang!:)




Carlos ved mamma Corvettes pupp for første gang etter vi kom hjem fra veterinæren!:)




BILDER CARLOS NOEN DAGER GAMMEL




Lille Carlos i fødekassen!:)




Lille Carlos i fødekassen!:)




Carlos drikker melk av mamma Corvette!:)




Mamma Corvette passet godt på at sønnen hennes hadde det bra!:)




De første dagene for Carlos bestod for det meste av å sove, drikke melk, bli vasket og få kos fra oss mennesker!:)




Carlos sover søtt i fødekassen!:)




1 UKE




På dette bildet er Carlos blitt en uke gammel.Da han var ca. 2 uker gammel åpnet han øynene sine!:) Carlos var nysgjerrig på forskjellige ting rundt seg!:)




Da Carlos var 7 dager gammel, fant mamma Corvette ut at hun skulle flytte med seg sønnen sin ut fra fødekassen, og opp i sengen. Lille Carlos ble mer og mer våken for hver dag som gikk!:)




På dette bildet har Carlos nylig oppdaget labbene sine, og her utforsker han dem!:)




Mamma Corvette lot gjerne tante Blondie få lov til å ta del i oppdragelsen av sønnen hennes, og Corvette syntes at det var deilig at Blondie ville være barnevakt for sønnen sin!:)




2 UKER




På dette bildet er Carlos 2 uker, og han vokste fort. Vekten hans økte jevnt og fint hver dag!:)




Carlos slapper av på dyna til matfar i senga vår!:)




Corvette slapper av, mens Carlos får melk av mamma!:)




3 UKER




Corvette, Carlos og Blondie slapper av på pleddet på stuegulvet!:)




Carlos slapper av ved siden av matfar i sofaen!:)




4 UKER




På dette bildet er Carlos 4 uker, og han var kjempeflink til å gå!:) Da han var 4 uker begynte vi med babygrøt til ham, og han forstod hvordan han skulle spise fra fat!:)




Carlos var en aktiv og herlig kattunge, og han var veldig tillitsfull til absolutt alle mennesker!:)




Carlos oppdaget og lærte nye ting for hver dag!:)




Noe av det beste Carlos visste da han var kattunge, var å få ligge på brystet til oss mennesker når han ville slappe av. Da malte han og koste seg!:)




5 UKER




Carlos koser seg på kjøkkengulvet!:)




Lille rakkerpusen Carlos på kjøkkengulvet!:)




Carlos begynte tidlig å vise interesse for å bli fotografert!:) Da satte han seg opp fotograferingsposisjon!:)




6 UKER




Mamma Ariel Corvette koste seg når hun ammet Carlos, og her er mor og sønn i en av mange kosestunder!:)




Tre kosepuser koser seg i sofaen: Carlos som drikker melk av mamma Corvette, og fawnhunnkatten vår Blondie!:)




Den største og eldste kosepusen vår Svartfot på kjøkkengulvet sammen med den yngste og minste kosepusen Carlos!:)




7 UKER




Carlos koser seg i stolen som etter hvert ble hans!:) Tante Blondie måtte vike for lillegutt!:)




Carlos i stolen!:)




Det var litt vanskelig å motstå Carlos sine nydelige øyne når han lærte seg å tigge ved matbordet...:)




8 UKER




Carlos slapper av i sofaen!:)




Mamma Ariel Corvette og Carlos i en av sine kosestunder i sofaen!:)




Mamma Corvette slapper av, og Carlos passer på mammaen sin!:)




Ariel Corvette viste også denne gangen at hun var en kjempeflink kattemamma til sønnen sin Carlos!:) Ikke nok med at hun hadde en kattunge å ta seg av. Ariel Corvette viste seg som en kjempetrygg kattemamma!:) Hvis vi fikk gjester på besøk var det helt i orden at de fikk holde lillegutt Carlos. Første bud var at gjestene alltid måtte kose med Ariel Corvette. Deretter var det helt i orden å holde kose med Carlos!:)

Da Carlos var en uke gammel fikk Blondie lov til å være "reservemamma" for Carlos. Ariel Corvette lot Blondie få lov til å passe på ham, vaske, stelle og oppdra ham med litt tukt! Da kunne Ariel Corvette få tid til kos og oppmerksomhet fra oss tofotinger!:) Etter hvert som Carlos Santana ble større lekte han masse med Blondie, og de ble kjempegode venner!:)

Carlos Santana utviklet seg raskt til å bli en leken, sosial, nysgjerrig og kjempetrygg katt mot mennesker!:) Han elsket å få kos, og det beste han visste var å få sove i sengen sammen mennesker om natten!:) I matveien viste han tidlig at han slektet på sin far Aros og sin mor Ariel Corvette. Han var altetende når det gjelder mat!

I august 2009 flyttet Carlos til sin nye familie ca. 1 1/2 time å kjøre fra Trondheim. Han kom til et hjem som elsket og forgudet ham, og jeg var kjempeheldig med valget av fórvertene!:) De gav Carlos alt av sin kjærlighet, og Carlos gav dem kjærlighet tilbake!:)

Hos fórvertene sine bodde Carlos Santana sammen med to andre katter: huspusen Mario abyssinerhunnkatten Mira. Mario og Carlos ble straks bestevenner, og Mario adopterte Carlos som sin "fostersønn". Fra dag 1 fikk Carlos lov til å amme Mario, og det fortsatte han med helt til han ble voksen!:)

Carlos hadde et kjempebra gemytt, og han var kjempekosete og tillitsfull mot alle mennesker!:) Han var også bestemt, og visste hva han ville.

I mai 2010 ble Carlos pappa til tre kjempeskjønne abyssinerhannkatter (to viltfargete og en blå)!:) Det er en kjempestor trøst å vite at genene hans har gått videre til tre nye abyssinerhjerteknusere!:)

I november 2010 ble plutselig Carlos Santana slapp og syk, og fórvertene tok ham med til veterinæren. Veterinæren var 99% sikker at Carlos Santana hadde fått i seg muse- eller rottegift, og han ble satt på en antibiotika. Etter noen dager så det ut til å gå bra, og de fikk i Carlos væske, og vi øynet alle et håp om at dette kom til å gå bra. Sjokket og sorgen var kjempestor da fórvertfamilien til Carlos fant ham død på badet om morgenen 08.11.2010!:(

Spørsmålene som vi stilte oss var: "Hvilke mennesker kan være så ondskapsfulle at de legger ut muse- og rottegift lett tilgjengelig slik katter og hunder kan spise det"? Skjønner de ikke at dyr som spiser det vil lide en smertefull død? Jeg blir kjempesint bare ved tanken! Dette er kjempetrist å tenke på!:(

En stor trøst er at Carlos Santana bodde hos en familie som elsket ham kjempehøyt, og de gjorde alt de kunne for at han skulle ha det bra!

Carlos Santana fikk alt for kort tid på jorden!:( 1 år og 7 måneder er ingen alder! Carlos Santana har fått en spesiell plass i hjertene våre! R.I.P kjære (N) Hakrilas Carlos Santana!